ISL85003FRZ
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 12DFN
NOVA Part#:
344-2955773-ISL85003FRZ
Manufacturer Part No:
ISL85003FRZ
Standard Package:
75
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 12-VFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 12-VFDFN Exposed Pad
ManufacturerRenesas Electronics America Inc
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 12-DFN (4x3)
Base Product Number ISL85003
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage - Output (Max) 18V
Current - Output 3A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 500kHz