MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
36V, 3.5A, LOW IQ, SYNCHRONOUS S
NOVA Part#:
344-2955765-MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
Manufacturer Part No:
MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3.5A 16-VQFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 16-VQFN
ManufacturerMonolithic Power Systems Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 16-QFN (3x4)
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3.3V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3.5A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 350kHz ~ 2.5MHz