LM53601MQDSXRQ1
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
NOVA Part#:
344-3011992-LM53601MQDSXRQ1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM53601MQDSXRQ1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-WFDFN Exposed Pad
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-WSON (3x3)
Base Product Number LM53601
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)3.8V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) 6V
Current - Output 1A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2.1MHz