RT6150B-33GQW
IC REG BCK BST 3.3V 800MA 10WDFN
NOVA Part#:
344-3033493-RT6150B-33GQW
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RT6150B-33GQW
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 10-WFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-WFDFN Exposed Pad
ManufacturerRichtek USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-WDFN (2.5x2.5)
Base Product Number RT6150
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching 1MHz