LT8610AIMSE-3.3#PBF
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
NOVA Part#:
344-3073072-LT8610AIMSE-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT8610AIMSE-3.3#PBF
Standard Package:
37
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-MSOP-EP
Base Product Number LT8610
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3.4V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3.5A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz