LTC1261LIS8-4.5#PBF
IC REG CHARG PUMP -4.5V 8SOIC
NOVA Part#:
344-2944736-LTC1261LIS8-4.5#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC1261LIS8-4.5#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -4.5V 1 Output 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LTC1261
Output ConfigurationNegative
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) -4.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 20mA
Synchronous RectifierNo
TopologyCharge Pump
Frequency - Switching 650kHz