LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
IC REG BOOST 3.3V 140MA SC70-6
NOVA Part#:
344-3012008-LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC3525DESC6-3.3#TRMPBF
Standard Package:
500
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 140mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SC-70-6
Base Product Number LTC3525
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)0.5V
Voltage - Input (Max)4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 140mA