LM73606QRNPRQ1
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 30WQFN
NOVA Part#:
344-3000482-LM73606QRNPRQ1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM73606QRNPRQ1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 6A 30-WFQFN Exposed Pad
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Base Product Number LM73606
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 34.2V
Current - Output 6A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 350kHz ~ 2.2MHz