LM2674MX-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
NOVA Part#:
344-2988943-LM2674MX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2674MX-3.3/NOPB
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LM2674
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 260kHz