TPS61097A-33DBVT
IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5
NOVA Part#:
344-3011711-TPS61097A-33DBVT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS61097A-33DBVT
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SC-74A, SOT-753
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TPS61097
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)0.9V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 200mA (Switch)