TL2575-33IKTTR
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
NOVA Part#:
344-2978041-TL2575-33IKTTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TL2575-33IKTTR
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Base Product Number TL2575
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz