LM3671LC-1.6/NOPB
IC REG BUCK 1.6V 600MA 6USON
NOVA Part#:
344-2977879-LM3671LC-1.6/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM3671LC-1.6/NOPB
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.6V 1 Output 600mA 6-UFDFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-UFDFN
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-USON (2x2)
Base Product Number LM3671
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.6V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2MHz