ADP2504ACPZ-3.3-R7
IC REG BCK BST 3.3V 1A 10LFCSP
NOVA Part#:
344-3011922-ADP2504ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP2504ACPZ-3.3-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-LFCSP-WD (3x3)
Base Product Number ADP2504
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching 2.5MHz