XC9261B33DER-G
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 6USPC
NOVA Part#:
344-2977919-XC9261B33DER-G
Manufacturer Part No:
XC9261B33DER-G
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-UFDFN Exposed Pad
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Base Product Number XC9261
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 3MHz