LT1173CN8-12#PBF
IC REG BUCK BST 12V 1.5A 8DIP
NOVA Part#:
344-2978166-LT1173CN8-12#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1173CN8-12#PBF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up, Step-Down
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number LT1173
Output ConfigurationPositive or Negative
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A (Switch)
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck, Boost
Frequency - Switching 23kHz