FAN53611AUC18X
IC REG BUCK 1.8V 1A 6WLCSP
NOVA Part#:
344-2956155-FAN53611AUC18X
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FAN53611AUC18X
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 6-UFBGA, WLCSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-UFBGA, WLCSP
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-WLCSP (1.23x0.88)
Base Product Number FAN53611
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 6MHz