ISL9111EH33Z-T7A
IC REG BOOST 3.3V 800MA SOT23-6
NOVA Part#:
344-3067780-ISL9111EH33Z-T7A
Manufacturer Part No:
ISL9111EH33Z-T7A
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA (Switch) SOT-23-6
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SOT-23-6
ManufacturerRenesas Electronics America Inc
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-SOT
Base Product Number ISL9111
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)3.1V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA (Switch)
Synchronous RectifierYes
TopologyBoost
Frequency - Switching 1.2MHz