XC9141A33CMR-G
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
NOVA Part#:
344-3054333-XC9141A33CMR-G
Manufacturer Part No:
XC9141A33CMR-G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SC-74A, SOT-753
ManufacturerTorex Semiconductor Ltd
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number XC9141
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)0.65V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBoost
Frequency - Switching 1.2MHz