LM3671MF-2.5/NOPB
IC REG BUCK 2.5V 600MA SOT23-5
NOVA Part#:
344-2977503-LM3671MF-2.5/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM3671MF-2.5/NOPB
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM3671
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2MHz