LM2679SD-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 5A 14VSON
NOVA Part#:
344-2956048-LM2679SD-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2679SD-3.3/NOPB
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 14-VDFN Exposed Pad
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-VSON (5x6)
Base Product Number LM2679
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 260kHz