LM3670MF-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 350MA SOT23-5
NOVA Part#:
344-2988394-LM3670MF-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM3670MF-3.3/NOPB
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA SC-74A, SOT-753
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SC-74A, SOT-753
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM3670
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 350mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 1MHz