LM2596SX-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
NOVA Part#:
344-2934199-LM2596SX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2596SX-3.3/NOPB
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Base Product Number LM2596
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 150kHz