LT1109CS8-12#PBF
IC REG BOOST 12V 1.2A 8SOIC
NOVA Part#:
344-2944796-LT1109CS8-12#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1109CS8-12#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1.2A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Up
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1109
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)5V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.2A (Switch)
Synchronous RectifierNo
TopologyBoost
Frequency - Switching 120kHz