LM25005MHX/NOPB
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
NOVA Part#:
344-2988952-LM25005MHX/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM25005MHX/NOPB
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.225V 1 Output 2.5A 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 20-HTSSOP
Base Product Number LM25005
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V
Voltage - Output (Max) 37V
Current - Output 2.5A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 50kHz ~ 500kHz