TLV61220DBVT
IC REG BOOST ADJ 220MA SOT23-6
NOVA Part#:
344-3022512-TLV61220DBVT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TLV61220DBVT
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SOT-23-6
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number TLV61220
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)0.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 220mA (Switch)