TPS544B20RVFR
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN
NOVA Part#:
344-3000610-TPS544B20RVFR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS544B20RVFR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 20A 40-PowerLFQFN
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 40-PowerLFQFN
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 40-LQFN-CLIP (7x5)
Base Product Number TPS544B20
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 5.5V
Current - Output 20A