MCP1642D-33I/MC
IC REG BOOST 3.3V 800MA 8DFN
NOVA Part#:
344-2977814-MCP1642D-33I/MC
Manufacturer Part No:
MCP1642D-33I/MC
Standard Package:
150
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 8-VFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-VFDFN Exposed Pad
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Base Product Number MCP1642
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)0.65V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBoost
Frequency - Switching 1MHz