LTC3406ES5-1.8#TRPBF
IC REG BUCK 1.8V 600MA TSOT23-5
NOVA Part#:
344-3012013-LTC3406ES5-1.8#TRPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC3406ES5-1.8#TRPBF
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSOT-23-5
Base Product Number LTC3406
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 1.5MHz