TPS628600YCHR
1.8-V TO 5.5-V INPUT, TINY, 0.6-
NOVA Part#:
344-2956257-TPS628600YCHR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS628600YCHR
Standard Package:
12,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 0.6V, 1.1V 1 Output 600mA 8-XFBGA, DSBGA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-XFBGA, DSBGA
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DSBGA (0.66x1.36)
Base Product Number TPS628600
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V, 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 1.5MHz