MAX1837ETT33+T
IC REG BUCK 3.3V 250MA 6TDFN
NOVA Part#:
344-3078146-MAX1837ETT33+T
Manufacturer Part No:
MAX1837ETT33+T
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 250mA 6-WDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-WDFN Exposed Pad
ManufacturerAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX1837
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 250mA