LM3691TL-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 1A 6DSBGA
NOVA Part#:
344-2977542-LM3691TL-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM3691TL-3.3/NOPB
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 6-WFBGA, DSBGA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 6-WFBGA, DSBGA
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 6-DSBGA (1.5x1.3)
Base Product Number LM3691
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 4MHz