ISL85005AFRZ-TK
5A SYNCH BUCK REG PWM 12LD DFN 3
NOVA Part#:
344-3068456-ISL85005AFRZ-TK
Manufacturer Part No:
ISL85005AFRZ-TK
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 12-VFDFN Exposed Pad
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 12-DFN (4x3)
Base Product Number ISL85005
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage - Output (Max) 15V
Current - Output 5A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 500kHz