RP604K301A-TR
ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT (IQ
NOVA Part#:
344-3068100-RP604K301A-TR
Manufacturer Part No:
RP604K301A-TR
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 300mA 12-UFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 12-UFDFN Exposed Pad
ManufacturerRICOH Electronic Devices Co., LTD.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DFN(PLP)2730-12
Base Product Number RP604
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA