ADP1614ACPZ-650-R7
IC REG BOOST ADJ 4A 10LFCSP
NOVA Part#:
344-3011754-ADP1614ACPZ-650-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP1614ACPZ-650-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 4A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Up
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-LFCSP-WD (3x3)
Base Product Number ADP1614
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) 20V
Current - Output 4A (Switch)
Synchronous RectifierNo
TopologyBoost
Frequency - Switching 650kHz