ADP2107ACPZ-1.8-R7
IC REG BUCK 1.8V 2A 16LFCSP
NOVA Part#:
344-2966653-ADP2107ACPZ-1.8-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP2107ACPZ-1.8-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 16-WQFN Exposed Pad, CSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-LFCSP-WQ (4x4)
Base Product Number ADP2107
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 1.2MHz