TL5001AID
IC REG CTRLR BCK/BST/FLYBK 8SOIC
NOVA Part#:
345-3125806-TL5001AID
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TL5001AID
Standard Package:
75
Technical Datasheet:
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
Function Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number TL5001
Output Phases1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.6V ~ 40V
Duty Cycle (Max)100%
Clock SyncNo
Serial Interfaces-
Control FeaturesDead Time Control, Frequency Control
Output ConfigurationPositive
Output Type Transistor Driver
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck, Boost, Flyback
Frequency - Switching 20kHz ~ 500kHz