LM4040AIM3-10.0/NOPB
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
NOVA Part#:
110-831625-LM4040AIM3-10.0/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM4040AIM3-10.0/NOPB
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number LM4040
Reference TypeShunt
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode103 µA
Output Type Fixed
Current - Output 15 mA