LT1236BCS8-10#PBF
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
NOVA Part#:
110-831910-LT1236BCS8-10#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1236BCS8-10#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 10 mA 8-SO
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1236
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5V ~ 40V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7 mA
Output Type Fixed
Current - Output 10 mA
Series-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)