LT1004IS8-2.5#PBF
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
NOVA Part#:
110-462657-LT1004IS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT1004IS8-2.5#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.8% 20 mA 8-SO
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LT1004
Reference TypeShunt
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Tolerance±0.8%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20 µA
Output Type Fixed
Current - Output 20 mA
Series-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)