LM4040CIM3-10.0/NOPB
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
NOVA Part#:
110-462476-LM4040CIM3-10.0/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM4040CIM3-10.0/NOPB
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number LM4040
Reference TypeShunt
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode100 µA
Output Type Fixed
Current - Output 15 mA