TL4050C25IDBZR
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
NOVA Part#:
110-831354-TL4050C25IDBZR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TL4050C25IDBZR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number TL4050
Reference TypeShunt
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz41µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65 µA
Output Type Fixed
Current - Output 15 mA