BV1LC105FJ-CE2
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOP-J8
NOVA Part#:
12-1526-BV1LC105FJ-CE2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BV1LC105FJ-CE2
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3A 8-SOP-J
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load3V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Interface On/Off
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP-J
Base Product Number BV1LC105
Input TypeCMOS
Rds On (Typ) 105mOhm
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max) 3A