VND5E050ACJTR-E
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO12
NOVA Part#:
12-223201-VND5E050ACJTR-E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VND5E050ACJTR-E
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 19A PowerSSO-12™
More Information
CategoryPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesVIPower™
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load4.5V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Interface On/Off
Package / CasePowerSSO-12
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerSSO-12™
Base Product Number VND5E050
Input TypeNon-Inverting
Rds On (Typ) 50mOhm (Max)
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max) 19A