NCP382LD15AAR2G
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:2 8SOIC
NOVA Part#:
12-1052-NCP382LD15AAR2G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP382LD15AAR2G
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:2 P-Channel 1.5A 8-SOIC
More Information
CategoryPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load2.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Interface On/Off
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number NCP382
Input TypeNon-Inverting
Rds On (Typ) 80mOhm
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Current - Output (Max) 1.5A