VNL5160N3TR-E
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOT223
NOVA Part#:
12-1005-VNL5160N3TR-E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VNL5160N3TR-E
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3.5A SOT-223
More Information
CategoryPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOMNIFET III™, VIPower™
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load36V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.5V ~ 5.5V
Interface On/Off
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number VNL5160
Input TypeNon-Inverting
Rds On (Typ) 160mOhm
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max) 3.5A