BV1LB085FJ-CE2
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOP-J8
NOVA Part#:
12-223179-BV1LB085FJ-CE2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BV1LB085FJ-CE2
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 13A 8-SOP-J
More Information
CategoryPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesAutomotive, AEC-Q100
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load3V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3V ~ 5.5V
Interface On/Off
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP-J
Base Product Number BV1LB085
Input TypeNon-Inverting
Rds On (Typ) 85mOhm
Fault ProtectionOver Current, Over Temperature
Current - Output (Max) 13A