BV1LB045FPJ-CE1
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 TO252-J3
NOVA Part#:
12-223023-BV1LB045FPJ-CE1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BV1LB045FPJ-CE1
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 18A TO252-J3
More Information
CategoryPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesAutomotive, AEC-Q100
Switch TypeGeneral Purpose
Voltage - Load3V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Interface On/Off
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO252-J3
Base Product Number BV1LB045
Input TypeCMOS
Rds On (Typ) 45mOhm
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Current - Output (Max) 18A