LT3650EMSE-4.2#TRPBF
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12MSOP
NOVA Part#:
86-371899-LT3650EMSE-4.2#TRPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LT3650EMSE-4.2#TRPBF
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-MSOP-EP
| Category | PMIC - Battery Chargers | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Interface | - | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 12-MSOP-EP | |
| Base Product Number | LT3650 | |
| Voltage - Supply (Max) | 32V | |
| Number of Cells | 1 | |
| Fault Protection | Over Temperature | |
| Programmable Features | Timer | |
| Series | - | |
| Current - Charging | Constant - Programmable | |
| Charge Current - Max | 2A | |
| Battery Pack Voltage | 4.2V | |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | |