MCP73828-4.1VUA
IC BATT CONTRL LI-ION 1CEL 8MSOP
NOVA Part#:
86-369997-MCP73828-4.1VUA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MCP73828-4.1VUA
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
| Category | PMIC - Battery Chargers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| RoHS | 1 | |
| Interface | - | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-MSOP | |
| Base Product Number | MCP73828 | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Number of Cells | 1 | |
| Fault Protection | - | |
| Programmable Features | - | |
| Series | - | |
| Current - Charging | Constant - Programmable | |
| Charge Current - Max | - | |
| Battery Pack Voltage | 4.1V | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |