BQ25010RHLR
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 20VQFN
NOVA Part#:
86-366545-BQ25010RHLR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BQ25010RHLR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Charger IC Lithium Ion/Polymer 20-VQFN (3.5x4.5)
| Category | PMIC - Battery Chargers | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Interface | USB | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x4.5) | |
| Base Product Number | BQ25010 | |
| Voltage - Supply (Max) | 6.5V | |
| Number of Cells | 1 | |
| Fault Protection | Over Temperature | |
| Programmable Features | Current, Timer | |
| Series | - | |
| Current - Charging | Constant - Programmable | |
| Charge Current - Max | 500mA | |
| Battery Pack Voltage | 4.2V | |